[section bg="701" bg_overlay="rgba(255, 255, 255, 0.25)"]
n
n[row]
n
n[col span="6" span__sm="12"]
n
n[ux_image id="60656" image_size="original" height="120%" image_hover="glow" depth="3" link="https://www.pexels.com/pl-pl/@palumalerba"]
n
n
n[/col]
n[col span="6" span__sm="12"]
n
n
Ostropest plamisty - charakterystyka surowca
n
Ostropest plamisty [łac. Silybum marianum] jest jednoroczną rośliną uprawną należącą do rodziny astrowatych, którą stosunkowo łatwo można spotkać również w stanie naturalnym. Dość często jest mylony z popularnym ostem z uwagi na wizualne podobieństwo. Charakteryzuje się ostro zakończonymi, kłującymi liśćmi oraz fioletowymi kwiatami. Od ostu odróżnia sie między innymi wysokością – może sięgać ok. 2 metrów. Pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego, aktualnie powszechnie występuje w Europie Południowej, Egipcie, Izraelu i Turcji. Surowcem zielarskim cenionym w ziołolecznictwie są nasiona (ziarna) ostropestu plamistego.
n
Ostropest plamisty – źródło składników odżywczych
n
Ziarno ostropestu zawiera:
n
n
- sylimarynę wykazującą właściwości silnie odtruwające, żółciotwórcze, żółciopędne, przeciwzapalne i antyoksydacyjne
n
- fitosterole charakteryzujące się tym, że pomagają obniżyć poziom cholesterolu, a także zmniejszają ryzyko miażdżycy oraz zawału
n
- związki polifenolowe, które uszczelniają naczynia krwionośne, chronią mięsień sercowy, a także obniżają ciśnienie
n
- kwas linolowy mający mnóstwo cennych właściwości dla organizmu
n
- witaminę E słusznie uważaną za jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy
n
- flawonoidy charakteryzujące się działaniem przeciwzapalnym, przeciwalergicznym, przeciwmiażdżycowym czy przeciwcukrzycowym
n
- błonnik wpływający pozytywnie na perystaltykę jelit
n
n
n[/col]
n
n[/row]
n
Ostropest plamisty – kiedy warto po niego sięgać?
n
n
- Problemy z wątrobą – ostropest z uwagi na wysoką zawartość sylimaryny, wykazuje działanie detoksykujące, regeneracyjne oraz przeciwzapalne w odniesieniu do wątroby.
n
- Podwyższony cholesterol – fitosterole zawarte w tym surowcu pozytywnie wpływają na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu w organizmie.
n
- Profilaktyka w obrębie układu krwionośnego – składniki aktywne ostropestu uszczelniają naczynia krwionośne, chronią mięsień sercowy, a także obniżają ciśnienie.
n
- Profilaktyka nowotworowa – kwas linolowy oraz przeciwutleniacze stosowane są w profilaktyce nowotworowej.
n
- Pielęgnacja skóry i włosów – olej z ostropestu jest używany do pielęgnacji i stosowania miejscowego. Wspomaga leczenie chorób skóry, opóźnia starzenie się skóry, nawilża przesuszone i osłabione włosy.
n
n[gap height="40px"]
n
n
n[/section]