[section bg="701" bg_overlay="rgba(255, 255, 255, 0.25)"]
n
n[row]
n
n[col span="6" span__sm="12"]
n
n[ux_image id="8337" image_size="original" image_hover="glow" depth="3"]
n
n
n[/col]
n[col span="6" span__sm="12"]
n
n
Wrotycz pospolity - charakterystyka rośliny
n
Wrotycz pospolity łac. Tanacetum vulgare L. to roślina powszechnie spotykana na naszych krajowych łąkach, polanach czy przydrożach. Należy do rodziny astrowatych. Poznamy go po rzucających się w oczy żółtych kwiatach składających się ze spłaszczonych koszyczków. Od lat doceniane są jego właściwości lecznicze - roślinę wykorzystuję się w medycynie naturalnej np. do leczenia chorób układu pokarmowego czy chorób reumatycznych. Trzeba jednak podkreślić, że z uwagi na wysoką zawartość trującego tujonu w tej roślinie trzeba się z nią obchodzić wyjątkowo ostrożnie i uważnie obserwować reakcję swojego organizmu.
n
Wrotycz - właściwości
n
Najbardziej pożądanym surowcem zielarskim jest ziele z dużą ilością koszyczków kwiatowych. Wrotycz posiada bardzo wiele właściwości oraz zastosowań:
n
-
n
- Nalewka wrotyczowa ma właściwości rozgrzewające i przeciwbólowe.
- Dzięki zawartości tujonu, wrotycz ma bardzo silne działanie przeciwpasożytnicze. Zwalcza robaki takie jak glisty czy owsiki. W celu uzyskania takiego działania spożywamy szklankę naparu dziennie.
- Napar nadaje się również idealnie do stosowania zewnętrznego na rany, wszy oraz świerzbowce. Według literatury może być również pomocny przy łagodzeniu bólów reumatycznych.
- Aksalyaryne występującą we wrotyczu wykorzystuje się w leczeniu wirusa opryszczyki.
- Świetnie sprawdza się w przypadku zatruć i dolegliwości żołądkowych, ponieważ pobudza błonę żołądka do wydzielania śluzu.
n
n
n
n
n
n
Wrotyczowa mgiełka na komary i kleszcze
n
Składniki:
n
-
n
- szklanka wrotyczu
- wrzątek
- 5 kropli olejku lawendowego
n
n
n
n
Pół szklanki suszu zalewamy gorącą wodą i zaparzamy pod przykryciem przez 15 minut. Do przestudzonego i przecedzonego naparu dodajemy olejku eterycznego. Następnie zawartość przelewamy do butelki z atomizerem. Tak przygotowany środek wcieramy w skórę.
n
n[/col]
n
n[/row]
n
Kilka przepisów:
n
Napar wrotyczowy: 2-3 łyżki suszu 2 szklankami wrzącej wody. Zaparzać 30 minut pod przykryciem. Przecedzić. Pić 2-4 razy dziennie po 1 szklance.
n
Odwar wrotyczowy: 2-3 łyżki suszu zalać 2 szklankami wody, gotować na wolnym ogniu przez 5 minut. Stosować jako płukanki, okłady na skórę czy wcierki.
n
Nalewka wrotyczowa: 1 szklankę suchego ziela zalewamy 300 ml alkoholu o mocy od 40 do 70%. Macerujemy przez około 7 dni w szczelnie zamkniętym słoju i w ciemnym miejscu. Filtrujemy. Zażywamy 2-3 razy dziennie po 10 ml w 100 ml wody.
n[gap height="40px"]
n
n
n[/section]
Informacje dodatkowe
Waga | 0,05 kg |
---|---|
Kraj pochodzenia | |
Producent: | |
Składniki | |
Przygotowanie | Dodatek do mieszanek zapachowych. Skutecznie odstrasza owady i gryzonie. |
Pomagamy Klientom
Wspieramy we właściwym wyborze ziół, suplementów i maści. Bazujemy na zaleceniach i receptach Świętej Hildegardy.
Bezpieczne Płatności
Certyfikat SSL (tzw. zielona kłódka) oraz innne zaawansowane systemy bezpieczeństwa, gwarantują bezpieczną płatność online.
Zamówienia Cykliczne
Bierzesz systematycznie te same suplementy? Ustaw je w koszyku jako cykliczne. Tym sposobem przyszłe zamówienia złożą się same.