[section bg="701" bg_overlay="rgba(255, 255, 255, 0.25)"]
n
n[row]
n
n[col span="6" span__sm="12"]
n
n[ux_image id="8332" image_size="original" image_hover="glow" depth="3"]
n
n
n[/col]
n[col span="6" span__sm="12"]
n
n
Żywokost lekarski - charakterystyka rośliny
n
Żywokost lekarski łac. Symphytum officinale L. pochodzi z Europy. W Polsce występuje bardzo pospolicie w stanie naturalnym, można go spotkać na terenie całego kraju - preferuje towarzystwo zbiorników wodnych. Należy do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). Potocznie nazywany jest polskim żeń-szeniem. Żywokost kwitnie od maja do czerwca. Najbardziej pożądanym surowcem zielarskim jest korzeń żywokostu zbierany jesienią lub wczesną wiosną. Korzeń charakteryzuje się ciemnobrunatną, niemal czarną, podłużną głęboko bruzdowatą powierzchnią i wrzecionowatym kształtem. Przełam korzenia jest rogowaty, białawy, niekiedy lekko brunatnawy.
n
Żywokost lekarski, a stawy
n
Korzeń żywokostu wykazuje silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Z tego powodu stosowany jest zewnętrznie na bolące miejsca np. w formie okładów. Oprócz tego przynosi ulgę w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Każdy sportowiec powinien znać korzeń żywokostu gdyż jest to najlepszy naturalny środek na wiele rodzajów kontuzji. Świetnie się sprawdzi w leczeniu np. urazów kręgosłupa i stawów, złamań kości, stanów zapalnych ścięgien oraz bólów mięśniowych.
n
Korzeń żywokostu – wpływ na skórę
n
Żywokost jest wyjątkowo cenny z uwagi na wysoką zawartość alantoniny, która jest heterocykliczną pochodną mocznika. Dzięki temu ten surowiec zielarski ma bardzo pozytywny wpływ na skórę, przykładowo:
n
-
n
- wpływa na powstawanie tkanki łącznej
- przyspiesza proces gojenia się ran
- łagodzi podrażnienia
- przyspiesza regenerację skóry
- łagodzi oparzenia słoneczne
- łagodzi zmiany w przebiegu atopowego zapalenia skóry
n
n
n
n
n
n
n
n[/col]
n
n[/row]
n
n[row col_style="divided" padding="20px 0px 0px 0px"]
n
n[col span="6" span__sm="12"]
n
n
Maść z żywokostu - jak zrobić?
n
Składniki:
n
-
n
- 1-2 kostki smalcu, lub smalec wiejski
- 1 spory korzeń żywokostu.
n
n
n
n[/col]
n[col span="6" span__sm="12"]
n
n
Wykonanie
n
Topimy smalec w garnku po czym dodajemy do niego starty na tarce żywokost. Krótko przesmażamy, po zdjęciu z ognia garnek odstawiamy do wystudzenia, przelewamy maść do ciemnych słoiczków, czekamy aż mikstura stężeje, a następnie zakręcamy słoik i odstawiamy go w chłodnym miejscu. Jeśli pojawi się taka potrzeba, bolące miejsce smarujemy grubą warstwą maści 2 razy na dzień.
n
n
n[/col]
n
n[/row]
n
n[/section]
Informacje dodatkowe
Waga | 100 kg |
---|---|
Kraj pochodzenia | |
Producent: | |
Składniki | |
Przygotowanie |
Pomagamy Klientom
Wspieramy we właściwym wyborze ziół, suplementów i maści. Bazujemy na zaleceniach i receptach Świętej Hildegardy.
Bezpieczne Płatności
Certyfikat SSL (tzw. zielona kłódka) oraz innne zaawansowane systemy bezpieczeństwa, gwarantują bezpieczną płatność online.
Zamówienia Cykliczne
Bierzesz systematycznie te same suplementy? Ustaw je w koszyku jako cykliczne. Tym sposobem przyszłe zamówienia złożą się same.