[section bg="19929" bg_size="original" bg_overlay="rgba(255, 255, 255, 0.75)"]
n
n[row v_align="equal"]
n
n[col span="6" span__sm="12"]
n
n[ux_image id="19961" image_size="original" image_hover="glow" depth="3"]
n
n
n[/col]
n[col span="6" span__sm="12"]
n
n
Majeranek - co to jest?
n
Majeranek [łac. Origanum majorana] to roślina pochodząca z południowo-wschodniej części rejonu basenu Morza Śródziemnego i południowej Azji. Obecnie w stanie naturalnym występuje tylko na Cyprze i w Turcji. Jednak dzięki swym właściwościom i aromatowi zdobył popularność na całym świecie i dziś jego uprawy można spotkać w wielu krajach świata. Surowcem zielarskim jest całe ziele majeranku zebrane w okresie kwitnienia. Majeranek ma bardzo długą historię zastosowań. W Rzymie był używany jako Afrodyzjak, w Europie był tradycyjnym symbolem miłości, a w niektórych krajach był używany do warzenia piwa, dopóki nie zastąpił go chmiel. Dziś olejek z majeranku jest chętnie wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym, natomiast ziele jest jedną z najpopularniejszych przypraw na świecie.
n
Majeranek w kuchni
n
Z uwagi na bliskie pokrewieństwo, majeranek jest bardzo często mylony z oregano. Warto jednak wiedzieć, że zdecydowanie różnią się one od siebie i smakiem i zapachem. W kuchni stosuje się zarówno suszone jak i świeże ziele majeranku, jednak trzeba uważać - suszony majeranek ma mocniejszy aromat i należy go dodawać zdecydowanie mniej. Majeranek jest idealnym dodatkiem do potraw ciężkostrawnych, takich jak zupy z fasoli, grochu, duszonej i pieczonej baraniny oraz wieprzowiny. Nadaje delikatności różnorakim sosom, a szczególnie dobrze współgra z pomidorami. Z tego powodu jest bardzo chętnie używany w kuchni włoskiej. Ta niezwykle aromatyczna przyprawa wzbogaci również smak i aromat dań rybnych, potraw opartych na kapuście (np. bigosu), pasztetów, sałatek czy młodych pieczonych ziemniaków. Z uwagi na szerokie zastosowanie przy wyrobie kiełbas w Niemczech, majeranek zyskał miano "kiełbasianego zioła". Nasi zachodni sąsiedzi, uwielbiają używać go razem z tymiankiem.
n
Wskazówki
n
-
n
- Przechowujmy go w szczelnych, zamykanych opakowaniach. To właśnie z uwagi na ten punkt, każde z naszych opakowań przyprawowych posiada zamknięcie strunowe umożliwiające łatwe zamykanie i otwieranie. W przypadku majeranku w zwykłej folijce, nie dość, że po otwarciu bardzo szybko straci swój piękny aromat, to jeszcze bardzo łatwo może wysypać się z opakowania np. w szufladzie czy szafce. Dbamy o Waszą wygodę!
- Aby uwolnić pełnię smaku i aromatu majeranku, najlepiej dodawać go do potraw pod sam koniec gotowania.
n
n
n
n[/col]
n
n[/row]
n[row col_style="divided" v_align="equal" padding="20px 0px 0px 0px"]
n
n[col span__sm="12"]
n
n[divider width="100%" height="1px" margin="0.5em"]
n
n
n[/col]
n
n[/row]
n[row col_style="divided" v_align="equal" padding="20px 0px 0px 0px"]
n
n[col span="6" span__sm="12"]
n
n[divider width="100%" height="1px" margin="0.5em"]
n
n
Co doprawiać majerankiem?
n
-
n
- dania ciężkostrawne - tłuste mięsa, potrawy z warzyw strączkowych,
- zawiesiste zupy oraz kapustę
- sosy, w szczególności pomidorowe
- farsz do kaczki czy gęsi
- dania rybne
- pasztety
- pieczone ziemniaki
n
n
n
n
n
n
n
n
n[/col]
n[col span="6" span__sm="12"]
n
n
Majeranek - właściwości prozdrowotne
n
-
n
- Poleca się go przy nieżycie żołądka, niestrawności i innych podobnych stanach chorobowych. Majeranek ma pozytywny wpływ na układ pokarmowy z uwagi na właściwości antyseptyczne, żółciopędne oraz pobudzające wydzielanie soków trawiennych.
- Warto o nim pamiętać przy przeziębieniu – napar z majeranku skutecznie rozgrzewa organizm, działa przeciwzapalnie oraz przeciwkaszlowo. Według literatury pomaga również przy uciążliwych bólach głowy.
- Nie ma nic lepszego, niż domowa maść majerankowa na katar. Cienką warstwę specyfiku nakłada się na skórę w okolicy nosa, uważając by nie dostała się do dziurek Pod wpływem ciepła uwalniają się lecznicze olejki eteryczne, które ułatwiają oddychanie.
- Majeranek, z uwagi na swoje delikatne działanie może być stosowany na ciążowe mdłości. By odczuć efekty wystarczy 2-3 razy dziennie, wypić napar z majeranku.
n
n
n
n
n
n[/col]
n
n[/row]
n
n[/section]
Informacje dodatkowe
Waga | 20 kg |
---|---|
Kraj pochodzenia | |
Producent: | |
Składniki | |
Przygotowanie |
Pomagamy Klientom
Wspieramy we właściwym wyborze ziół, suplementów i maści. Bazujemy na zaleceniach i receptach Świętej Hildegardy.
Bezpieczne Płatności
Certyfikat SSL (tzw. zielona kłódka) oraz innne zaawansowane systemy bezpieczeństwa, gwarantują bezpieczną płatność online.
Zamówienia Cykliczne
Bierzesz systematycznie te same suplementy? Ustaw je w koszyku jako cykliczne. Tym sposobem przyszłe zamówienia złożą się same.